Tým projektu Řeč materiálu publikoval kritický katalog Stavební truhlářství a parketářství (2020, Národní technické muzeum). Stavební truhlářství a parketářství jsou odvětví, která k sobě mají blízko používaným materiálem, nástroji i finálním výrobkem, postupným procesem specializace se však jejich cesty částečně rozešly. Kritický katalog se pokouší pojednávaná témata ještě více rozvinout a zasadit do širšího kontextu. Publikace zahrnuje okolo 330 ilustrací (fotografií exponátů, nástrojů i výstavních instalací, reprodukcí dobových stavitelských příruček i historické ikonografie).

Katalog je možné zakoupit na stránkách Národního technického muzea: Stavební truhlářství a parketářství. Katalog k výstavě "Díl(n)a stavebního truhlářství" | Národní technické muzeum (ntm.cz)

Stavebni truhlarstvi a parketarstvi

Ministerstvo Kultury

„Řemeslo je dokladem kontinuální kreativity lidstva, která podněcuje nejenom představivost a zručnost, ale zejména posouvá hierarchii hodnot a vede k uvědomění jedinečnosti vlastní práce i osobnosti a neopakovatelnosti okamžiku v řece života. Ve jménu řemesla lze vnímat přirozenou podstatu člověka a jeho široké možnosti seberealizace, jež si žádají svého projevu.“

Barbora Půtová