19. – 20. 10. 2021

Workshop Čalounictví – Historické technologie a materiály pořádá Národní památkový ústav na Státním zámku Český Krumlov. Workshop bude primárně zaměřen na historii čalounictví, jeho technologii, tvarosloví nebo způsoby renovace a restaurování. Cílová skupina pro seminář jsou odborní pracovníci státních institucí zabývající se památkovou péčí a výzkumem.

workshop calounictvi

 


 

Péče o zámecké parkety

12. – 13. 7. 2021

Workshop a seminář Péče o zámecké parkety pořádá Národní památkový ústav na Státním zámku Hluboká. Workshop a seminář bude primárně zaměřen na parketové podlahy na Státním zámku Hluboká, jejich historie, konstrukce, povrchová úprava, péče, prevence poškození, údržba, renovace a restaurování. Cílová skupina pro seminář jsou odborní pracovníci státních institucí zabývající se památkovou péčí a výzkumem.

hluboka

 


 

Neinvazivní analýzy historického nábytku a jejich interpretace

13. 11. 2020

Workshop Neinvazivní analýzy historického nábytku a jejich interpretace pořádá Národní památkový ústav v restaurátorském ateliéru Mgr. Radka Ryšánka, Ph.D., (http://www.rysanek.cz/) v Brně. Workshop představí praktické příklady neinvazivních analýz na historickém nábytku a způsob jejich interpretace.

worshop neinvazivni analyzy nabytku

 


 

Kachlová kamna: Úvod do technologických postupů – ruční a průmyslová výroba kachloví

7. 11. 2020

Workshop Kachlová kamna: Úvod do technologických postupů – ruční a průmyslová výroba kachloví pořádá Národní památkový ústav ve firmě MK PROFI Kachlová kamna v Horní Plané a v Zámecké kamnářské manufaktuře v Žalticích.

workshop kachlova kamna

 


 

Řeč materiálů: Historie a vize budoucnosti řemesel

V září 2018 proběhl workshop Řeč materiálů: Historie a vize budoucnosti řemesel, jehož se zúčastnili pracovníci týmu, řemeslníci, restaurátoři, muzejní i galerijní kurátoři a veřejné publikum. Akce se konala v posluchárně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

pozvanka 1

 


 

Lacca povera: Pozapomenutá výzdobná technika

Národní památkový ústav, ú.p.s. v Českých Budějovicích uspořádal ve spolupráci se správou SZ Český Krumlov ve středu 19. 12. 2018 odborný workshop Lacca Povera: Pozapomenutá výzdobná technika v rámci výzkumného úkolu MK ČR DGP0POVV030. Akce se konala v učebně Centra studijních pobytů v areálu Státního zámku Český Krumlov.

Lacca povera: Pozapomenutá výzdobná technika

 


 

Vitraj: Úvod do technologických postupů

Národní památkový ústav, ú.p.s. v Českých Budějovicích uspořádal ve čtvrtek 18. 12. 2018 odborný workshop Vitraj: Úvod do technologických postupů v rámci výzkumného úkolu MK ČR DGP0POVV030. Akce se konala v ateliéru „VITRAJ“ restaurátorky Moniky Zborníkové-Vintrové v Písku.

workshop witraj 18 12 2018

 


 

Nahlédnutí do tkalcovské dílny tapiserií

Národní památkový ústav, ú.p.s. v Českých Budějovicích, pořádal ve spolupráci se správou SZ Jindřichův Hradec a Ateliéry tapiserií Jindřichův Hradec ve čtvrtek 29. 11. 2018 odborný workshop Nahlédnutí do tkalcovské dílny tapiserií v rámci výzkumného úkolu MK ČR DGP0POVV030. Akce se konala v prostoru tzv. Malého divadelního sálu Státního zámku Jindřichův Hradec.

nahlednuti do tkalcovske dilny

 


 

Když se dřevo odívá: Intarzie a štafířství

Národní památkový ústav, ú.p.s. v Českých Budějovicích uspořádal ve spolupráci se správou SZ Český Krumlov 30. 10. 2019 až 1. 11. 2019 odborné workshopy Když se dřevo odívá: Intarzie a štafířství v rámci výzkumného úkolu MK ČR DGP0POVV030. Akce se konala v učebně Centra studijních pobytů v areálu Státního zámku Český Krumlov.

nahlednuti do tkalcovske dilny

 


 

Techniky vitráže

Ústav etnologie FF UK uspořádal ve spolupráci s Uměleckým sklenářstvím Jiřička-Coufal ve středu 20. listopadu 2019 odborný workshop Techniky vitráže v rámci výzkumného úkolu MK ČR DGP0POVV030. Akce se konala v dílně Uměleckého sklenářství Jiřička-Coufal v Praze.

Techniky vitráže

Ministerstvo Kultury

„Řemeslo je dokladem kontinuální kreativity lidstva, která podněcuje nejenom představivost a zručnost, ale zejména posouvá hierarchii hodnot a vede k uvědomění jedinečnosti vlastní práce i osobnosti a neopakovatelnosti okamžiku v řece života. Ve jménu řemesla lze vnímat přirozenou podstatu člověka a jeho široké možnosti seberealizace, jež si žádají svého projevu.“

Barbora Půtová